Inhalacje na mokry kaszel

czy i jak je stosować?

Inhalacje na mokry kaszel

Mokry, czy suchy? To pytanie zadaje sobie wiele osób zmagających się z kaszlem. Objaw, który często towarzyszy popularnym chorobom takim jak przeziębienie, czy grypa w istocie jest odruchem obronnym naszego organizmu. Warto również zaznaczyć, że kilka kaszlnięć w ciągu dnia nie jest uznawane za odstępstwo od normy. Poniżej opowiemy szerzej o skutecznym leczeniu - inhalacjach, w których bardzo ważne jest stosowanie tylko specjalnie do tego przeznaczonych środków.

lek. Mateusz Naworcki

Mokry kaszel – jak go rozpoznać?

Różnica między suchym, a mokrym kaszlem jest zasadnicza – to dwa, zupełnie odmienne objawy. Kaszel mokry nazywany jest także wilgotnym lub produktywnym – te przymiotniki znacznie ułatwiają zrozumienie rodzaju kaszlu. Wyjaśniając, kaszel mokry to taki, któremu towarzyszy odkrztuszanie plwociny. Oczywiście możemy wyróżnić także różne rodzaje plwociny – na przykład ropną lub śluzową. To bardzo ważne, aby określić jej rodzaj, szczególnie, kiedy korzystamy z teleporad lekarskich. Wygląd odkrztuszanej treści ma znaczenie w przypadku określenia przyczyny zakażenia, a co za tym idzie wdrożenia właściwego leczenia. Dla chorób o tle bakteryjnym, charakterystyczne jest odkrztuszanie ropnej treść (zielonkawa o nieprzyjemnym zapachu) – w takiej sytuacji często niezbędne jest zastosowanie antybiotykoterapii.Z drugiej strony, jak łatwo można się domyśleć, wydzielina śluzowa ma z przezroczystą barwę.

Inhalacje na mokry kaszel – na czym polegają?

Inhalacje są znanym od dziesiątek lat domowym sposobem na radzenie sobie z kaszlem. Wcześniej do tego celu stosowane były miski lub garnki w których znajdowała się gorąca, parująca ciecz z rozpuszczonymi ziołami. Chory wdychał opary (stąd nazwa terapii – leczenie wziewne), dzięki czemu zmniejszały się dokuczliwe objawy towarzyszące schorzeniom układu oddechowego. Obecnie jednak zastosowanie znalazły urządzenia nazywane nebulizatorami lub inhalatorami. Ich obsługa nie jest trudna, a efekty, które można dzięki nim uzyskać są znacznie lepsze niż te, które otrzymujemy w przypadku tradycyjnej inhalacji z wykorzystaniem miski lub garnka. Oczywiście inhalacje można wykonać w warunkach domowych. Korzyść, która wynika z zastosowania inhalacji to bezpośrednie dostarczenie składników leków (ale tylko tych specjalnie do tego przeznaczonych) do dróg oddechowych z pominięciem układu pokarmowego. Dzięki temu, minimalizowane jest ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych podawanych medykamentów, a efekty podanego środka pojawiają się niejednokrotnie natychmiastowo.

W przeważającej większości, choroby, które są leczone za pomocą inhalacji to schorzenia układu oddechowego. Środki, które są podawane wziewnie to między innymi antybiotyki, preparaty działające rozkurczowo na oskrzela, czy też te o działaniu przeciwzapalnym. W ten sposób podawać możemy również roztwory soli fizjologicznej, olejki eteryczne, a nawet zioła.

Dolegliwości, które możemy leczyć za pomocą inhalacji to między innymi zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma, POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), a także zapalenie błony śluzowej nosa, gardła, czy krtani. Jeśli masz wątpliwości, czy w przypadku konkretnych dolegliwości można wykonać inhalację porozmawiaj z lekarzem rodzinnym. Bardzo ważne jest również to, aby do inhalacji stosować tylko te środki, które są do tego przeznaczone.

Inhalacja na mokry kaszel – jak ją wykonać?

Do wykonania inhalacji najlepiej sprawdzi się urządzenie nazywane inhalatorem, który można kupić w aptece lub sklepie medycznym. Ważne jest, aby urządzenie posiadało odpowiednie certyfikaty i atesty – gwarantuje do skuteczne oraz bezpieczne działanie. Inhalator umożliwia zamianę płynnej postaci produktu leczniczego w aerozol, który dociera bezpośrednio do dróg oddechowych. Dzięki pominięciu układu pokarmowego minimalizujemy ogólnoustrojowe skutki uboczne stosowania wielu preparatów, zyskujemy także szybki czas rozpoczęcia ich działania. Warto także zaznaczyć, że zakup inhalatora jest zakupem dla całej rodziny, ponieważ inhalacje możemy wykonać zarówno u małych dzieci jak i u osób starszych. W przypadku małych pacjentów należy jednak pamiętać, aby kupić odpowiedni rozmiar maski, który będzie dobrze dopasowany do małej twarzy. Zapewni to między innymi efektywne dostarczenie substancji leczniczych do dróg oddechowych.

Inhalacje najlepiej wykonywać w pozycji siedzącej lub półleżącej. Oczywiście cały proces rozpoczynamy od prawidłowego podłączenia urządzenia. Do pojemnika przeznaczonego na preparat leczniczy wlewamy jego odpowiednią ilość. Informacje o ewentualnym dawkowaniu znajdziemy na ulotce dołączonej do opakowania. Preparaty często wymagają rozcieńczenia roztworem soli fizjologicznej. Następnie wdychamy aerozol, który wydobywa się przez maskę lub ustnik. Aerozol ten wydobywa się do czasu, aż preparat z medykamentem znajduje się odpowiedniej ilości w pojemniku inhalatora.

Oczywiście inhalacje warto wykonywać z pomocą inhalatora, chociaż jeśli wdychany aerozol będzie opierał się na olejkach eterycznych lub ziołach, do wykonania inhalacji wystarczy nawet zwykła miska z gorącą wodą oraz ręcznik.

Powiązane artykuły:

Mokry kaszel - skąd się bierze i jak sobie z nim radzić? >>

Problemy z mokrym kaszlem - kiedy udać się do lekarza? >>

Mokry kaszel - jak unikać błędów w leczeniu? >>