Mokry kaszel – jak uniknąć błędów w leczeniu?

Nieprawidłowe leczenie mokrego kaszlu prowadzi często do wystąpienia niepożądanych działań i interakcji zachodzących między stosowanymi preparatami. W konsekwencji zamiast poprawy mogą pojawić się dodatkowe skutki uboczne wynikające z nieodpowiedniego stosowania leków.

Czytaj więcej >

Inhalacje na mokry kaszel – czy i jak je stosować?

Mokry, czy suchy? To pytanie zadaje sobie wiele osób zmagających się z kaszlem. Objaw, który często towarzyszy popularnym chorobom takim jak przeziębienie, czy grypa w istocie jest odruchem obronnym naszego organizmu. Warto również zaznaczyć, że kilka kaszlnięć w ciągu dnia nie jest uznawane za odstępstwo od normy. Poniżej opowiemy szerzej o skutecznym leczeniu - inhalacjach, w których bardzo ważne jest stosowanie tylko specjalnie do tego przeznaczonych środków.

Czytaj więcej >

Mokry kaszel - skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Czym jest kaszel? To niezwykle ważny odruch obronny organizmu. Dzięki niemu możemy usunąć z dróg oddechowych wydzielinę, którą w trakcie stanu zapalnego w nadmiarze wytwarza błona śluzowa oskrzeli i oskrzelików. W wydzielinie tej znajdują się m.in. pyłowe zanieczyszczenia powietrza, bakterie i inne drobnoustroje, które rozwinęły się lub dotarły do oskrzeli. Jak ułatwić ich odkrztuszanie?

Czytaj więcej >

Jak odróżnić kaszel suchy i mokry

Kaszel bardzo często towarzyszy nam przy schorzeniach dróg oddechowych, a zwłaszcza w infekcjach. Czasami, pomimo wyleczenia choroby podstawowej, może utrzymywać się nawet kilka tygodni dłużej. Dla wielu osób rozróżnienie rodzajów kaszlu ciągle pozostaje problemem. Jak zatem odróżnić kaszel suchy od mokrego? I skąd w ogóle bierze się ta uciążliwa dolegliwość? Którego rodzaju kaszlu absolutnie nie należy hamować, a wręcz trzeba go wspomagać?

Czytaj więcej >

Poznaj objawy zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli często bywa mylone z grypą lub innymi infekcjami dróg oddechowych. Objawy chorobowe zwykle są niespecyficzne i trudno jednoznacznie określić ich przyczynę bez dokładnego badania lekarskiego. Sprawdzamy, jakie dolegliwości mogą sugerować to rozpoznanie i co powinno nas zaniepokoić.

Czytaj więcej >

Jak działać w przypadku zapalenia oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli to nieprzyjemna dolegliwość. Zaczyna się niewinnie, przypominając objawami zwykłe przeziębienie. Często bywa wynikiem niedoleczonej infekcji. Zwykle wywołują je wirusy, rzadziej mamy do czynienia z zapaleniem oskrzeli spowodowanym infekcją bakteryjną. Szczyt zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy. Jak poradzić sobie z zapaleniem oskrzeli? Podpowiadamy.

Czytaj więcej >

Sezon przeziębieniowy – jak radzić sobie z kaszlem i gęstą wydzieliną z dróg oddechowych?

Za oknem jesienny albo zimowy krajobraz, a Ty co chwilę kaszlesz, odkrztuszając gęstą flegmę? To taki czas w roku, gdy dopada nas najwięcej infekcji. W poniższym artykule przybliżamy temat wydzieliny w drogach oddechowych, omawiamy jej przyczyny, towarzyszące objawy i sposoby na wyleczenie. Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej >

Jak dbać o układ oddechowy w zimowych miesiącach?

Jesień i zima to dla większości z nas okres, w którym jesteśmy bardziej podatni na infekcje górnych dróg oddechowych. Nasza dieta jest uboższa w witaminy i minerały, mniej się ruszamy, a odporność nie radzi sobie z ciągłymi atakami drobnoustrojów chorobotwórczych. Żeby zapobiegać rozwojowi infekcji, trzeba kompleksowo zatroszczyć się o zdrowie. Jak dbać o układ oddechowy w tym trudnym dla zdrowia okresie?

Czytaj więcej >

Problem z zalegającą wydzieliną? Sprawdź, jak oczyścić oskrzela i zatoki

Zalegająca wydzielina w oskrzelach oraz zatokach może stanowić poważny problem, utrzymujący się nawet kilka tygodni po przebytej infekcji. Zobacz, jak sobie z tym poradzić i oddychać pełną piersią!

Czytaj więcej >

Czym jest i dlaczego powstaje flegma?

Niejednokrotnie zdarza się, że odczuwamy w gardle zalegającą wydzielinę. Potrafi przybierać różne kolory – od przezroczystego, przez biały, żółty, zielony, aż do czerwonego. Czym jest flegma, o oznacza jej zabarwienie i jak ją usunąć?

Czytaj więcej >

Problem z mokrym kaszlem – kiedy udać się do lekarza?

Kaszel to jedna z dolegliwości, które potrafią być bardzo męczące i w konsekwencji irytujące. Ile może trwać i kiedy jednak warto udać się do lekarza? Czy zmiana suchego kaszlu w mokry oznacza infekcję bakteryjną? Sprawdzamy.

Czytaj więcej >

Uciążliwy kaszel - jak go złagodzić?

Kaszel bardzo często towarzyszy grypie i przeziębieniu. Jest jednym z podstawowych odruchów organizmu, jednak jeśli trwa zbyt długo, znacznie obniża komfort życia oraz staje się powodem niepokoju. Czasem infekcja minie, a męczący kaszel zostaje. Jak sobie z nim radzić? Kiedy kaszel możemy łagodzić preparatami dostępnymi bez recepty, a kiedy wymaga konsultacji lekarskiej?

Czytaj więcej >