Jak działać w przypadku zapalenia oskrzeli?

Jak działać w przypadku zapalenia oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli to nieprzyjemna dolegliwość. Zaczyna się niewinnie, przypominając objawami zwykłe przeziębienie. Często bywa wynikiem niedoleczonej infekcji. Zwykle wywołują je wirusy, rzadziej mamy do czynienia z zapaleniem oskrzeli spowodowanym infekcją bakteryjną. Szczyt zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy. Jak poradzić sobie z zapaleniem oskrzeli? Podpowiadamy.

lek. Irena Wojtowicz

Zapalenie oskrzeli – skąd się bierze?

Zapalenie oskrzeli to częsta choroba układu oddechowego. Może trwać wiele dni – nawet więcej niż 8 tygodni, mówimy wtedy o przewlekłym zapaleniu oskrzeli. Najczęściej mamy jednak do czynienia z ostrą postacią choroby, trwającą do trzech tygodni. Dziewięć na dziesięć przypadków zapalenia oskrzeli spowodowane jest zakażeniem wirusowym. Patogeny odpowiedzialne za jej rozwój to między innymi wirusy grypy, wirusy paragrypy, adenowirusy, koronawirusy czy też rynowirusy. Rzadko przyczyną zapalenia oskrzeli są zakażenia bakteryjne. Bakterie, które mogą doprowadzić do zapalenia oskrzeli to Streptoccocus pneumoniae, Haemophilus influenzae i inne. Warto także wspomnieć, że zapalenie oskrzeli najczęściej jest chorobą łagodną, samoograniczającą się. Najczęściej do rozwoju zapalenia oskrzeli dochodzi w miesiącach jesienno-zimowych, co zbiega się z okresem, kiedy dochodzi do zwiększonej zachorowalności na grypę.

Jak leczyć zapalenie oskrzeli?

Pojawienie się jakichkolwiek symptomów, które mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji, powinno skłonić nas do pozostania w domu i ograniczeniu codziennych aktywności. Dzięki takim działaniom, oprócz zwiększenia szansy na szybszą regenerację i szybsze zwalczenie choroby, minimalizujemy także potencjalne ryzyko zarażenia innych osób.

Warto także wiedzieć, jakie objawy towarzyszom zapaleniu oskrzeli. Jednym z dominujących symptomów jest produktywny, mokry kaszel. Pojawia się również gorączka, osłabienie oraz bóle mięśniowe. Pacjenci czasami zgłaszają również świszczący oddech. Chociaż zazwyczaj zapalenie oskrzeli ma samoograniczający się przebieg, to niestety u niektórych pacjentów pojawia się konieczność wizyty u lekarza. Jakie objawy są alarmujące? To przede wszystkim przedłużająca się gorączka niereagująca na leki przeciwgorączkowe, duszność oraz ból w klatce piersiowej. W takiej sytuacji koniecznie skorzystaj z wizyty u lekarza rodzinnego. Pamiętajmy, że odpowiednio szybko podjęte działania pozwalają na szybsze pokonanie choroby oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia ewentualnych powikłań.

Leczenie w domu opiera się na stosowaniu środków zmniejszających dokuczliwe objawy choroby. Należą do nich zatem leki działające przeciwgorączkowo, czasami w pewnych przypadkach stosowane są także leki, które rozkurczają oskrzela. Z uwagi na etiologię wirusową zapalenia oskrzeli stosowanie antybiotyków jest nieskuteczne.

W przypadku obecności kaszlu, któremu towarzyszy odkrztuszanie gęstej, lepkiej wydzieliny, zastosowanie znajdują również medykamenty zawierające w swoim składzie substancje czynne należące do grupy mukolityków, np. karbocysteinę. Upłynniają gęstą, lepką wydzielinę, dzięki czemu ułatwiają jej odkrztuszanie.  

W terapii zapalenia oskrzeli zastosowanie znajdują również inhalacje – oczywiście terapię wziewną można jedynie wykonywać środkami do tego przeznaczonymi. Ich zadaniem jest między innymi rozkurczenie oskrzeli. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy możliwe jest zastosowanie inhalacji, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Warto pamiętać także o pozamedycznych działaniach, dzięki którym walka z chorobą może okazać się znacznie szybsza i bardziej efektywna. W przypadku przedłużającej się gorączki należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Nasz układ odpornościowy funkcjonuje również bardziej efektywnie, gdy jesteśmy wypoczęci – warto zatem zapewnić sobie odpowiednią ilość snu i czasu do regeneracji.

Profilaktyka przede wszystkim

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” to niezwykle ważne słowa przysięgi Hipokratesa. Szczególnie  w okresie jesienno-zimowym ryzyko zachorowania na infekcje wirusowe jest bardzo duże.  Między innymi z tego powodu właśnie w tym czasie koniecznie należy unikać zatłoczonych miejsc oraz myć często dłonie. Jeśli czujemy, że w naszym organizmie rozwija się nawet z pozoru łagodna infekcja, to warto pozostać w domu, zachowując również odpowiednie środki ostrożności wobec domowników. Zmniejszy to ryzyko zakażenia pozostałych osób. Jeśli niezbędne jest poruszanie się w przestrzeni publicznej w czasie infekcji, koniecznie należy pamiętać o zastosowaniu maseczek jednorazowych zasłaniających usta i nos.

Pamiętajmy także, że nasz organizm zdecydowanie sprawniej walczy z różnymi infekcjami, gdy jest w dobrej kondycji. Między innymi z tego powodu tak ważne jest dbanie o właściwą aktywność fizyczną, sen, dietę oraz odpowiedni czas odpoczynku.

Powiązane artykuły:

Poznaj objawy zapalenia oskrzeli >>

Problem z zalegającą wydzieliną >>

Jak dbać o układ oddechowy w zimowych miesiącach? >>